Schody i pochylnie ruchome

Schody ruchome: a) przekrój podłużny, b) przekroje poprzeczne; 1 — napęd schodów, 2 — bieg schodów, 3 — obudowa, 4 — poręcz, 5 — stropy.

Schody ruchome służą do transportu ludzi w domach towarowych, na stacjach kolei podziemnych, dworcach kolejowych oraz tam, gdzie powinien odbywać się ciągły ruch ludzi. Szybkość przesuwania się biegu schodów wynosi 0,6-1,0 m/s. Nachylenie schodów ruchomych wynosi zwykle 10-30° i nie powinno przekraczać 60°. Schody ruchome produkowane są o różnych długościach oraz następujących szerokościach między balustradami: 60, 90 i 120 cm.

Na biegu schodów ruchomych o szerokości 60 cm może jeździć tylko jedna osoba. Z tych to głównie względów są nieekonomiczne i nie stosuje się ich w domach towarowych. Na stopniach schodów o szerokości 90 cm mogą stać dwie osoby. Jednak najczęściej na 1 stopień przypada 1,5 osoby. Biegi schodów ruchomych o szerokości 120 cm wystarczą do swobodnego przejazdu na jednym stopniu dwóch, a nawet trzech osób. Schemat konstrukcji schodów ruchomych pokazano na rysunku.